Info

The WyzGuy Radio Show with Jason Michael -Helping Today's Glass Artist Think Like an Artistic Entrepreneur

The WyzGuy Radio Show is dedicated to Educating and Inspiring through conversations with todays top-talents in the world of glass. Along with Artists, Host Jason Michael shares conversations with experts in areas pertaining to law, health, and business in hopes to bring light to areas of concern. Whether its heavy metal toxins, paying taxes, or how to properly set up a glass studio, we have a ton of fun in store for you.
RSS Feed Subscribe in Apple Podcasts
The WyzGuy Radio Show with Jason Michael -Helping Today's Glass Artist Think Like an Artistic Entrepreneur
2018
April
March
February
January


2017
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2016
December
November
October
September
August
July
June
May
April
March
February
January


2015
December
November
October
September
August
July
June


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: Page 1
Jun 27, 2017
Episode 164- Best of Featuring Dustin Revere and Bonus Best of Pros and Cons of selling to a distributor
 
Correction GROSS=total revenue 
  NET =total revenue - cost to         manufacture
 
  Profit = NET- Misc Expenses 
 
 
Finding Healing and Center with Glassblowing featuring Dustin Revere
 
Dustin is a wealth of knowledge who has soaked it up from some of the greatest flameworkers in the world. As an artists Dustin has put himself in position to build relationships and gain exposure from artists whom have hundredrs of years of lineage in their families of glass artists.  Learning techniques from artists such as Giani Toso http://www.giannitoso.com/, Cesare Toffolo, http://www.toffolo.com/en/, Lucio Bubacco http://www.luciobubacco.com/,  Robert Mickelsen http://www.mickelsenstudios.com/ and many more.
 
     Dustin has taken this knowledge and created his own version of techniques which has now captivated and taught thousands of aspiring glass artists around the world. Between his Revere school of glass, youtube videos https://www.youtube.com/user/revereglass and facebook posts https://www.facebook.com/revereglass/, Dustin is always pushing himself to find and share tchniques with an audeince who is constantly hungry for more.
 
http://www.revereglass.com/
 
__________________________________________
 
 
 
 
 
 
http://www.wyzguymedia.com/selling/
This is the first in a series of 5 episodes covering the different areas of selling and pricing your work.  The goal with this series is to discuss and help you find ways to sell your art, create consistent revenue, and build relationships with the outlets you sell your art through. Whether distributor or retailer.  

 

Today we are diving head first into selling to a distributor. 

 
 I personally sell my work through 2-distributors and several retailers directly. The benefits of both allow for a consistent income without putting all your eggs in one basket. On one hand you have a catalog that has a broader reach of distribution allowing more exposure for your line of work.
 
     Most distributors take a 15-25% fee off the top of the wholesale. If you sell an item for $10.00 wholesale the distributor will then pay you $7.75 per item. If you calculate your time and gas that it takes to drive around and hope to sell orders it is way more beneficial to work with a distributor.  When you first start out I recommend starting off selling to a select few shops and have then help you find the right pricing based on their customers feedback. In the long run you can then fine tune your line and become more consistent which you can then approach the catalog companies. 
 
When you begin building relationships with distributors it is important to know that you will need to mail off FREE samples giving them a physical sample of your work. This allows them to settle on pricing and then if they accept the item they have it for photographing it for their catalog.  
 
If you decide to go this route there are a few details to take into consideration.
 
1. distribution companies tend to buy in bulk which means you will need to be able to keep up with orders if your lines sell well.
2. purchase materials in bulk which will save you a ton in overhead. if you order 6 or more cases then frieght will be an option to ship saving you tons of cash in the long run. Wait till companies like mountain glass have a monthly sale on clear or a color company. 
 
whether you buy your material in bulk or single cases always estimate your cost to manufacture based on regular pricing, not the sale price as well as always include shipping in the cost of the case. if you buy a case of 1" hvy wall and it costs 130.00 before shipping then the actual cost will be around 165.00-  then devide that cost by the number of tubes in the case. 
 
 
Below is a basic calculation you can use when figuring out cost of manufacturing your items.  
 
 
How to calculate cost of production   
In this example I'm using reference from internet which has material price based on length .....
 This is a generic example
example 3"-wrap and rake hand pipe 
Material breakdown : 
2" section of simax 25.4 hvy wall ($8.00/60"
$0.13per inch or $0.26(2"section) 
1/2" section of color cobalt firsts ($5.25/18"
$0.15 
9" section 4mm clear for raking ($0.52/60")
$0.09 
Estimated total for cost of Goods
3"wrap and take spoon ($0.26+$0.15+$0.09)=$0.50
 
Propane/oxygen/power is pennies on the dollar if you're able to get liquid oxygen. If you are renting space you still need to calculate your estimated per hour rate. If you pay $1500.00/mo(power,rent,gas) break it down to per day then estimate how many hours you work in a day and use that number as a base calculation.
$1500.00/month (30-day month) is approx $50.00/day (per hour in a 10-hr day
$5.00/hr (gases,power,rent)
 
If you can make 10-$5.00 3" wrap spoons per hour your estimated cost per hour is $10.00/hr  
(power,rent,gas) $5.00+(material x's 10-hr) $5.00$10.00/hr. to manufacture 10-$5.00 spoons 
 
Net-$50.00(10-$5.00 3" w/r)-$10.00(cost to manufacture)=
Gross approx $40.00/hr.  
 
In a 8 hr day do the math 
You can see just by getting a good base line down for estimating your cost to manufacture
you have the ability to make anywhere from
$30-60.00/hr gross profit
 
Gross= income 
Net =income-cost to manufacture =profit
 
Now take 15% of your gross and put that aside for TAXES !!!!
 
 If anyone has questions feel free to contact me info@wyzguyradio.com
 
GO TO WWW.WYZGUYMEDIA/RESOURCES FOR A DOWNLOADABLE FILE TO FIND OUT WHAT YOUR BASELINE COST TO MANUFACTURE YOUR PRODUCTS ACTUALLY IS.
 
WWW.WYZGUYMEDIA.COM
 
https://www.theflowmagazine.com/subscriptions/category/18-print-subscriptions.html
 
use promo code WYZGUY TO RECEIVE 10% OFF NEW SUBSCRIPTIONS
Sponsors
 
 
 
 
 
 
0 Comments